Co to jest wydruk Fine Art? 0
Co to jest wydruk Fine Art?

 

Wydruki Fine Art, zwane również Giclee, Inkografią, czy też potocznie jako po prostu "print". Są rodzajem druku artystycznego najwyższej jakości. Stosowane są najczęściej w reprodukcji dzieł sztuki i do druku fotografii. Główną zaletą wydruków Fine Art jest ich niespotykana w druku konwencjonalnym trwałość, odwzorowanie szczegółów i kolorów. Zastosowanie specjalnych tuszy pigmentowych i połączenie ich z odpowiednimi nośnikami pozwala uzyskać wydruk o wartości muzealnej i archiwalnej. Druk Fine Art, dzięki swoim właściwościom, zyskał uznanie artystów, galerii i muzeów na całym świecie. Ponieważ prace tego typu mają trwałość archiwalną, są również wartościowe pod względem kolekcjonerskim.

Przyjrzyjmy się krótko trzem podstawowym czynnikom, które wpływają na to, że na dany wydruk możemy mówić “artystyczny”.

 

Tusz

 

Do wydruków Fine Art najczęściej wykorzystuje się drukarki z systemem 8, 11 i 12 pigmentów. Tusze na bazie pigmentu mają wysoką trwałość, która może wynosić nawet 100 - 200 lat bez widocznego wyblaknięcia koloru. Jest to różnica znacząca w porównaniu z tuszami atramentowymi. Należy pamiętać, że do wydruków Fine Art muszą być stosowane jedynie tusze oryginalne. Tylko takie dają pewność, że drukowana praca będzie spełniała warunki archiwalności. W naszej drukarni wykorzystujemy system 12-pigmentowego druku firmy Canon. Im więcej kolorów, tym więcej można uzyskać szczegółów na wydruku, a co za tym idzie - najwyższą jakość.

 

Papier

 

Kolejnym ważnym elementem wydruku Fine Art jest papier, na którym taki druk jest wykonany. Najlepsze i najczęściej wykorzystywane są papiery produkowane ze 100% bawełny i bezkwasowe. Podłoża do druku tego typu spełniają wysokie normy trwałości i archiwalności. W dalszych wpisach przyjrzymy się popularnym papierom i ich właściwościom w druku artystycznym. Odpowiedni papier użyty do druku zapewnia nie tylko trwałość, ale również odpowiednie odwzorowanie kolorów i szczegółów drukowanej pracy.

 

Plik

 

Co jeszcze potrzebujemy do uzyskania idealnego wydruku Fine Art? Oczywiście odpowiedni plik! W dobie dzisiejszego rozwoju technologii nie ma problemu z wykonaniem wysokiej jakości fotografii czy skanu pracy, której reprodukcje chcielibyśmy drukować. Profesjonalne zdjęcie, czy też skan lub fotografia obrazu przeznaczonego do powielenia w postaci wydruków Fine Art to jedna z najważniejszych rzeczy. Pliki wykorzystywane do druku Giclee powinny mieć wysoką rozdzielczość, co najmniej 300dpi dla skali 1:1. Pozwala to na dokładne odwzorowanie wszystkich szczegółów drukowanej pracy. Oczywiście w tym miejscu należy się zastanowić nad odpowiednim przygotowaniem takiego pliku do druku. Jest to temat, który na pewno zostanie tutaj odpowiednio przedstawiony.

 

 

Tak pokrótce przedstawia się charakterystyka wydruków Fine Art. W tajniki wykonania tego typu prac będziemy zagłębiać się w kolejnych wpisach. Zapraszam oczywiście do zapoznania się z naszą ofertą wydruków Fine Art. Drukujemy reprodukcje, fotografie, plakaty na zamówienie. Jeżeli chciałbyś coś wydrukować - na przykład pamiątkowe zdjęcie z wakacji, lub obraz na prezent dla bliskiej osoby - dobrze trafiłeś. Zachęcam do odwiedzenia naszej galerii, lub do sprawdzenia, co możemy zaoferować w zakresie usług drukowania dzieł sztuki i fotografii.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl